חדשות ועדכונים

24.01.2018 | הישג למשפטני רשות המסים: יזכו למענק של 12 אלף שקל

משרד האוצר ישלם מענקים בסכום של 12 אלף שקלים לכל אחד מ- 200 המשפטנים ברשות המסים, לאחר שלא נכללו בהסכם השכר החדש של עובדי הרשות. עו"ד הלית שמחוני, מנהלת מחלקת דיני עבודה במשרד עוה"ד עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ, שהייתה באת כוחם של משפטני הרשות, מסרה: "מדובר במאבק תקדימי, שבו בפעם הראשונה התאגדו המשפטנים כגוף עצמאי והצליחו לקבל הכרה בזכויותיהם. חשובה במיוחד הייתה התערבותה והתגייסותה של ההסתדרות והעומדים בראשה לטובת המשפטנים, ואנו מודים על כך. אנו נערכים, יחד עם ההסתדרות, להמשך המאבק עד לשיפור מלא של תנאי שכרם של המשפטנים".
המשפטנים יצאו למאבק על תנאי שכרם בחודש נובמבר האחרון לאחר שגילו, שלמרות שהצטרפו למאבק עובדי הרשות לשיפור תנאי העסקתם, לא נכללו בהסכם שגובש מכיוון שהם אינם כלולים בהסכם הקיבוצי כמו שאר עובדי הרשות, אלא חתומים על חוזה אישי.
כבר בתחילת המאבק הציעו נציגי האוצר למשפטנים מענק בגובה 7,000 שקלים, אולם לאחר משא ומתן בלתי רציף הנמשך כחודשיים, בהובלת באת כוח המשפטנים עו"ד שמחוני, ובתמיכת ההסתדרות, הושג הסכם חדש שישולם בשתי פעימות – 6,000 שקלים בכל פעימה.

הרקע למאבק המשפטנים

רגע לפני חתימת ההסכם הקיבוצי עם עובדי רשות המיסים דרשו נציגי המשפטנים מיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שלא לחתום על הסכם השכר החדש, כיוון שהוחרגו ממנו. זאת, לאחר שהצטרפו למאבק שכלל עיצומים והשבתות, והובטח להם כי תנאיהם יטופלו בידי יו"ר ועד עובדי מס הכנסה, ואדים אבנשטיין. מאוחר יותר התברר להם כי אף אחד לא דן בתנאי שכרם.
מאחורי הנתון היבש של "200 המשפטנים", שעניין שכרם נזנח, עומדים עורכי דין, מטובי עובדי הרשות, שמופיעים בבתי המשפט, מלווים חקירות רגישות ביותר ומשולבים ביחידות מרכזיות כמו יחידת יהלום המנהלת חקירות כלכליות ומורכבות, היחידה לתיקים מיוחדים בתחומי המס, ועוד.
"ההישג שהשגנו הינו צעד ראשון במאבק לשיפור שכרנו, שנשחק מזה שנים," נמסר מנציגות המשפטנים ברשות. עוד ציינו את האוזן הקשבת לה זכו מההסתדרות ומהעומד בראשה, אבי ניסנקורן, ולמנכ"ל האגף לכלכלה בהסתדרות, שי בירן.

השלכות ההסכם

להסכם שנחתם עם המשפטנים ישנן השלכות מרחיקות לכת למאות עובדים נוספים ברשות המסים המועסקים גם הם בחוזים אישיים. על פי סעיפי ההסכם, יחולו הוראותיו על עובדים חיוניים נוספים, ובכללם; אקדמאיים, כלכלנים, עובדי יחידת היעדים ועובדים משפטיים חיוניים.
ההסכם כולל עובדים במשרה מלאה, שעבדו בתקופת המענק הראשונה שחלה בין ינואר 2017 ועד ליוני 2018, ויזכו למענק חד פעמי בגובה מחצית משכרם או לסכום של 6,000 שקלים, ועל פי הסכום הנמוך מבין השניים. למענק בפעימה השנייה שיחול בין יולי 2018 ועד סוף דצמבר 2019 יזכו עובדים שיעבדו בתקופה זו במשרה מלאה, ויהיו זכאים לאותו שווי מענק.

לכתבה המלאה

Design : Hastudeö | Developed : Beaverglobal | Terms of Use